Усім відомо про стереотип «штамп у паспорті – не головне».
Насправді краще з ним, ніж без нього.
Ризики проживання у так званому «цивільному шлюбі»:
Майно
Майно, набуте парою у цей період не вважається спільним.
Звісно, можна встановити факт проживання у цивільному шлюбі у суді і далі ділити спільно нажите майно, але це не так легко як здається. Доведеться повозитися і підтвердити факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільного бюджету і витрат, купівлю майна для спільного користування, участі у витратах на утримання спільного житла тощо.
До того ж Верховний Суд говорить, що показання свідків, спільні фотографії, лише факти спільного проживання, присутності на святах, спільного відпочинку, пересилання коштів не обов’язково можуть свідчити про встановлення сімейних відносин. Тут доведеться попотіти, аби реально довести факти спільного побуту та наявність взаємних сімейних прав і обов’язків.
Діти
Проблемні моменти можуть виникнути при реєстрації дитини у органах ДРАЦСу, адже якщо чоловік не перебуває у офіційному шлюбі з матір’ю дитини, він автоматично НЕ записується батьком дитини.
Для того, аби дитина все ж офіційно мала батька, пара має РАЗОМ піти і подати заяву про визнання батьківства.
Погана ситуація, коли батько після народження дитини передумає її визнавати (а таке буває часто), тоді доведеться встановлювати батьківство через суд з проходженням відповідної генетичної експертизи.
Ще гірша – коли, коли жінка помирає при пологах і батько не може забрати свою дитину з пологового, бо юридично він для дитини чужа людина. І тут знову – лише суд про визнання батьківства і всі кола пекла, пов’язані з цим процесом.
Спадщина
Цивільний партнер належить аж до четвертої черги спадкування, а не до першої як у офіційному шлюбі. У випадку смерті одного з пари, другий може розраховувати на спадкування лише у разі, якщо у партнера немає інших близьких родичів першої-третьої черги спадкування та за умови встановлення судом факту спільного проживання не менше п’яти років до моменту смерті. Тож успадкувати щось за умов таких обставин практично нереально.
Статус члена сім’ї
За загальним правилом такі пари не мають статусу члена сім’ї відносно один одного. Це означає, що такі особи не включаються до декларацій держслубовців, не мають право отримувати ряд прав, пільг і гарантій відносно один одного, не мають права давати згоду на медичне вручання у екстрених випадках, не можуть відмовитися давати свідчення щодо свого цивільного чоловіка/дружини у порядку ст. 63 Конституції України.
Отож, чи вартує будувати сімейні відносини на чесному слові без реєстрації офіційного шлюбу – риторичне питання.
Офіційна реєстрація шлюбу, прозорі домовленості і шлюбний договір – найкращий шлях побудови захищеного майбутнього сім’ї.
ความคิดเห็น